DEVDHCH DKCH SECH(u) SEVCH

Drumbeat It’s Now or Never

MEMPHIS – born 06 January 2014
Cocoloco X-file x Drumbeat Showdancer

VDH Frühjahrssieger 2016 – DEVDHFJSG16
German VDH Champion
Danish Champion
Swedish Showchampion
Swedish Blood tracking Champion
FCI working certificate
4 x Best Male, 3 x BOB,
3rd Best in Group 8 (Bremen)
4th Best in Show (Swedish Spaniel & Retriever Club)

Black dog. Carries chocolate and yellow. BbEe.
Full dentition.

Full dentition

Hipscore: A/A
HD index: 114 (1 May 2022)
Elboes: 0/0

CNM: free N/N
EIC: free N/N
HPNK, Nasal parakeratose: free N/N

Eyes:
PRA: free (due to parents DNA)
Eye examination, 30 January 2019: All clear
Retinal dysplasia (OSD) – PCR: free N/N

DNA profile is available.

– – – –

Due to an accident Memphis has fractures in all of his sesamoid bones in the front paws . This has unfortunately put an end to his show and working career. X-ray documentation is available.

Shows in Denmark

Champion class:
1. winner CCQ, excellent, BEST MALE 4 – judge Sigrid Jarmer (A)
1. winner CCQ, excellent, BEST MALE 1, CAC, BOS – judge Annette Bysted (DK)
3. winner CCQ, excellent – judge Kaj Falk Andreasen (DK)
4. winner, excellent – judge Michael Christensen (DK)

Working dog class:
3. winner CCQ, excellent – judge Andrew S. Brown (Skotland)
2. winner, excellent – judge Frank H. Whyte (Scotland)
4. winner, excellent – judge Dan Ericsson (S)
4. winner, excellent – judge Heather Wiles-Fone (GB)
3. winner, excellent – judge Lilian Johnson (S)
1. winner CCQ, excellent, BEST MALE 4, RES. CACjudge M. Armstrong (GB)
1. winner CCQ, excellent, BEST MALE 3, RES. CACjudge Hans van den Berg (NL)
2. winner CCQ, excellent – judge Christina Daniels (S)

Intermediate class:
1. winner CCQ, excellent – judge Knut Sigurd Wilberg (N)
3. winner, excellent – judge Kevin A.W. Young (GB)
1. winner CCQ, excellent – judge Susanne Forchhammer (DK)
1. winner, excellent – judge Mikael Tranholm (DK)
1. winner CCQ, BEST MALE 4, excellent – judge Vincent O’brien (IRL)
3. winner, excellent – judge Hannele Jokisilta (FIN)
1. winner, excellent – judge Erling Kjær Andersen (DK)
1. winner CCQ, BEST MALE 2, RES. CAC, RES. CACIB, excellent – judge Eivind Miærum (N)
1. winner CCQ, excellent – judge Lene Johansen (DK)
1. winner CCQ, excellent – judge Anne-Berith Waskaas (N)
1. winner CCQ, excellent – judge Anne Livø Buvik (N)

Junior class:
2. winner, excellent – judge Richard Edwards (GB)
2. winner CCQ, excellent – judge Susanne Forchhammer (DK)
2. winner CCQ, excellent – judge Lisbeth Bech (DK)
1. winner CCQ, BEST MALE 4, excellent – judge Gert Christensen (DK)
2. winner, excellent – judge Gary Johnson (GB)
2. winner CCQ, excellent – judge Marianne Holm-Hansen (DK)

Puppy class:
1. winner, BOB, very promising – judge Jessie Borregaard Madsen (DK)
1. winner, BOS, very promising – judge Torunn Sørbye (N)
1. winner, BOB, very promising – judge Pia Razera-Brulin (S)
2. winner, very promising – judge Rosa Agostine (ITA)
1. winner, very promising, BOB, BEST IN SHOW 2judge Eva Eberling (D)

Shows in Germany:

Open class:
1. winner, excellent, VDH CAC, VDH CLUB CAC, BEST MALE 1, BOB – judge Christiane Lohmann (D)
BEST IN GROUP 3 judge Peter Beyersdorf (D)

Working dog class:
1. winner, excellent, VDH CAC – judge Christiane Lohmann (D)
1. winner, excellent, VDH CAC, BEST MALE 2, VDH RES. CLUB CACjudge Bjarne Sørensen (N)
3. winner, excellent – judge Hans Stigt (NL)
1. winner, excellent, VDH CAC, DRC CAC, CACIB, BEST MALE 1 & BOS,
VDH-FRÜHJAHRSSIEGER 2016 – judge Rinie Leenen-Compen (NL)
2. winner, excellent, VDH CAC – judge Linda Harvey-Major (GB)
1. winner, excellent, VDH CAC + VDH CLUB CACjudge Joseph Pohling (D)
1. winner, excellent, VDH CAC + LCD (RES.)CAC + BOB working dog – judge Sandra Hibbert (GB)

Intermediate class:
3. winner, excellent – judge Dagmar Winter (D)
1. winner, excellent, VDH CAC + VDH CLUB CACjudge Joseph Pohling (D)
3. winner, excellent – judge Rony Michiels (B)

Shows in Sweden:

Champion class:
1. winner CCQ, excellent, BEST MALE 1, CAC, BOBjudge Laurent Pichard (CH)
BEST IN SHOW 4judge Barbara Müller (CH)
1. winner CCQ, excellent, BEST MALE 4 – judge Tinneke Pillement Heyden (NL)

Working dog class:
1. winner CCQ, excellent, BEST MALE 2, RES. CAC, RES. CACIBjudge Agnes May Pollock (GB)
1. winner CCQ, excellent – judge Guillamanon Gascunana (E)
1. winner CCQ, excellent – judgePetra Bannach (D)
1. winner CCQ, excellent, BEST MALE 4, RES. CACjudge Angela Hancock (IR)
2. winner, excellent – judge Chris Hancock (IR)
2. winner CCQ, excellent – judge Frank Kane (GB)

Intermediate class:
1. winner CCQ, BEST MALE 4, RES. CAC, excellent – judge Sigrid Jarmer (A)
3. winner, excellent – judge Börje Johansson (S)

Junior class:
3. winner CCQ, excellent – judge Natasa Davidovic (SRB)

Schweissprøver (blood tracking trails):
1. præmie i öppen klass, Sverige – 600-700m/20t i tiden 22 min (dådyrklov) – dommer Per-Johan Lindgren (udløsende prøve til titlen Svensk Vildtspors Champion)
1. præmie i öppen klass, Sverige – 600-700m/20t i tiden 11 min (rådyrklov) – dommer Lovisa Skoglund
1. præmie med HP (hæderspræmie) i öppen klass, Sverige – 600-700m/20t i tiden 37 min (elgklov) – dommer Per-Johan Lindgren
1. præmie på 400m/20t i tiden 25 min – dommer Ib Larsen (29 point ud af 30 mulige)
1. præmie på 400m/3t i tiden 8 min – dommer Lars Svendsen (24 point ud af 25 mulige)

Markprøver & Working Test:
1. præmie markprøve B – dommer Keld Jørgensen
Bestået – DRK officiel Working Test, Teglstrup Hegn
Deltagelse i UHM, post 1:17 p, post 2: 13 p, post 3: 20 p
1. præmie markprøve C – BEDSTE HUND – dommer Pia Bielefeldt
1. præmie markprøve C – dommer Trine Christensen

Brugsprøve:
Bestået med max point

Mentalbeskrivelse:
Gennemført den 27.09.2015

29.04.2022
Bitch: SEVCH Glenrose Careless Whisper – ‘Ada’
(Wallwein’s Gemtree Bloodstone x Glenrose Butterfly Wings)
8 cute puppies – 2 brown and 3 black boys and 1 brown and 2 black girls.

03.04.2021
Bitch: Lupus – ‘Fluffy’
(Novasol D’artangnan x Lab Lodur’s Highligt Sunshine)
11 lovely puppies – 8 black and 3 yellow.

21.12.2020
Bitch: Ibbi – ‘Ibbi’
(Labrander Loke x Meeos Ariel)
4 lovely puppies – 2 black bitches, 1 black boy, 1 yellow girl.

28.06.2020
Bitch: Lab Kenholms Hello Dolly – ‘Dolly’
(Sheabournes Medicin Man x Drumbeat Linedancer)
3 lovely puppies – 2 black bitches, 1 black boy.
This is the second litter from Lab Cocoon sired by Memphis.

02.08.2019
Bitch: DKRLCH Labdual Muffin – ‘Muffin’
(Jobeshill Oluf X Labdual Mirabella Took Brandybuck)
8 lovely girls – all yellow!

08.12.2018
Bitch: Lab Kenholms Hello Dolly – ‘Dolly’
(Sheabournes Medicin Man x Drumbeat Linedancer)
6 black puppies – 5 boys and 1 girl.

09.11.2018 – Sweden
Bitch: Wild’n Beauty Pure’n Simple – ‘Moa’
(Wild’n Beauty Heathcliff Huxtable x Wild’n Beauty Gussy Up )
8 puppies – 4 black and 2 brown girls, 1 black and 1 brown boy.

13.07.2018
Bitch: Inge Dyrhave’s Isis – ‘Maggie’
(Robust Brown Zermatt x Inge Dyrhave’s Chloe )
8 puppies – 4 black and 4 brown – 5 boys and 3 girls.

09.11.2018 – Sweden
Bitch: Wild’n Beauty Pure’n Simple – ‘Moa’
(Wild’n Beauty Heathcliff Huxtable x Wild’n Beauty Gussy Up )
8 puppies – 4 black and 2 brown girls, 1 black and 1 brown boy.

02.09.2017 – The Nederlands
Bitch: Black Pearls of Mainhattan Ultraviolet – ‘Hailey’
(Carpenny Scenario – Black Pearls of Mainhatten Little Bambi)
3 black lovely puppies – 2 boys and 1 girl
Congratulations to kennel Of Storm’s Legacy

21.05.2017
Bitch: Drumbeat Dizzy Miss Lizzy
(Mallorn’s El Mundo – Drumbeat Go Go)
3 lovely puppies – 1 black boy, 1 black girl and 1 yellow girl

30.04.2016
Bitch: DKCH Drumbeat Shakira
(Drumbeat Kotillion – Exquisito’s Divina)
7 lovely puppies – 5 yellow girls, 1 black girl and 1 black boy

14.04.2016
Bitch: Freya
(Chablais Overseas Treasure – Abby)
6 puppies – 4 black girls, 1 brown girl and 1 brown boy

The girl on the photo is has become a blind guide dog.
She has passed all qualifications – health, temperament and will to please. The photo is from the organisation for blind guide dogs year calendar.